Методичні рекомендації щодо підготовки до ІІІ етапу олімпіади з математики

Нормативно-правова база, відповіді на запитання, консультації, рекомендації, актуальна інформація...
Козлова О.М.
Повідомлень: 3
З нами з: 24.12.2015 12:30:04

Методичні рекомендації щодо підготовки до ІІІ етапу олімпіади з математики

Повідомлення Козлова О.М. » 24.12.2015 16:57:36

Додаток № 1
до листа Інституту модернізації змісту освіти
01.12.2015 № 2.1/10-1036

Методичні рекомендації
щодо проведення ІІІ етапу та підготовки
до ІV етапу Всеукраїнської олімпіади з математики
у 2015 /2016 навчальному році


ІІІ етап Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики проводиться у січні-лютому 2016 року згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 07.09.2015 № 915 «Про проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад і турнірів з навчальних предметів у 2015/2016 навчальному році».
Департаменти (управління) освіти і науки обласних, Київської міської державної адміністрацій розробляють правила (умови) проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики у повній відповідності з вимогами Положення про Всеукраїнські учнівські олімпіади, турніри, конкурси з навчальних предметів, конкурси-захисти науково-дослідницьких робіт та конкурси фахової майстерності, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 22.09.2011 № 1099 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2011 року за № 1318/20056 (далі-Положення).
Звертаємо увагу на такі пункти.

Особливості проведення ІІІ етапу олімпіади

Олімпіада проводиться у два тури.
Дати проведення ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики у 2015/2016 навчальному році визначаються департаментами (управліннями) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Рекомендуємо три варіанти проведення III етапу олімпіади.

1 варіант. Відповідно до пункту 2.4.5 Положення 1-й та 2-й тури ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики провести за завданнями, розробленими Інститутом модернізації змісту освіти 17 та 24 січня 2016 року. Завдання будуть надіслані до місць проведення за кілька годин до початку туру. По завершенні турів умови з повними розв’язаннями та критеріями перевірки завдань будуть розміщені на сайті: matholymp.com.ua.2 варіант. Обидва тури олімпіади в регіоні проводяться за власними завданнями та власною системою перевірки робіт. Тоді дати проведення та кількість турів визначаються в регіоні

3 варіант. Лише 1-й (2-й) тур олімпіади в регіоні проводяться за завданнями, розробленими Інститутом модернізації змісту освіти, а 2-1 (1-й) за власними завданнями. Тоді для спільного туру регіон повинен обрати зазначену дату проведення олімпіади.

Вимоги до змісту, обсягу та рівня складності завдань

Зміст завдань ІІІ етапу олімпіади базується на чинній навчальній програмі, в тому числі з урахуванням програми поглибленого вивчення математики. Завдання включають як задачі, пов’язані з розділами шкільного курсу математики поточного навчального року, так і задачі, що відображають вивчений раніше матеріал.
Завдання кожного туру для кожного класу складаються з 4–5 задач, серед яких повинні бути принаймні по одній задачі з алгебри, геометрії, теорії чисел та комбінаторики.
Тривалість туру для кожного класу не повинна перевищувати 4 астроно-міч¬ні години.
Проведення в один день кількох турів не дозволяється.
Для кожної з паралелей 7–11 класів використовуються різні комплекти завдань (певні задачі можуть пропонуватись для декількох паралелей).
Учасники ІІІ етапу олімпіади мають володіти не тільки методами, безпосередньо передбаченими навчальними програмами, але й спеціальними прийомами розв’язування олімпіадних задач для відповідних вікових груп, додатковими теоретичними знаннями, передбаченими програмами факульта-тив¬них курсів, математичних гуртків, усталеною практикою проведення математичних олімпіад в Україні та світі тощо.
Журі до початку перевірки завдань обговорює та затверджує критерії оцінювання робіт та розподіл балів.
Інститутом модернізації змісту освіти МОН України буде розроблено завдання для першого туру ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики у трьох варіантах: рівень «А» (високий), рівень «Б» (достатній) та рівень «В» (середній).
Кожна область отримає завдання усіх рівнів. У день проведення 1-го туру олімпіади 17 січня 2016 року о 8.00 на вказану електронну адресу буде надісланий текст умов, о 12.00 – розв’язання.
Аналогічна схема розсилки завдань буде задіяна і для 2-го туру 24 січня 2016 року.

Журі та оргкомітет місцевої олімпіади може використати у різних паралелях завдання різних рівнів, якщо вважає це за доцільне. Зазвичай рівень «Б» відрізняється від рівня «А» останньою (найскладнішою) задачею. А рівень «В» від рівня «Б» відрізняється передостанньою задачею.
У разі проведення олімпіади за варіантом 1 (або 3) оргкомітети ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики, які ухвалять рішення про проведення 1-го та/або 2-го туру за завданнями, наданими Інститутом модернізації змісту освіти, мають до 20 грудня 2015 року надіслати заявку на електронні адреси:
obdarovani.iitzo@ukr.net (Відділ організації конкурсів і подій Інституту модернізації змісту освіти, відповідальний – Паньков Андрій Вікторович, 0639933366);
rublyovbv@gmail.com (професор КНУ імені Тараса Шевченка, доктор фізико-математичних наук Рубльов Богдан Владиславович, 0683892107, 0505613964);
anik_andrii@ukr.net (доцент КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук Анікушин Андрій Валерійович, 0637103420);
та на поштову адресу: відділ організації конкурсів і подій Інституту модернізації змісту освіти, вул. Митрополита Василя Липківського, 36, м. Київ, 03035.
Відповідальні особи за організаційно-технічне забезпечення ІІІ етапу олімпіади з математики за єдиними текстами — професор КНУ імені Тараса Шевченка, доктор фізико-математичних наук Рубльов Богдан Владиславович, доцент КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук Анікушин Андрій Валерійович.

Оцінювання робіт учасників ІІІ етапу олімпіади
Для оцінювання робіт використовується система, у якій кожна задача оцінюється цілим числом балів від 0 до 7. Це відповідає практиці роботи журі ІV етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики, міжнародних математичних олімпіад та більшості інших математичних олімпіад у світі.
В цілому за правильно розв’язану задачу виставляється оцінка від 5 до 7 балів. За суттєве просування, за розв’язання декількох принципових випадків, за наполовину розв’язану задачу виставляється оцінка 3 або 4 бали. За в цілому нерозв’язану задачу може бути виставлена оцінка від 0 до 2 балів.
7 балів – повне та бездоганне розв’язання задачі.
5–6 балів – розв’язання містить незначні недоліки, похибки, неточності тощо.
3–4 бали – якщо задача розв’язана наполовину, в залежності від просування до повного розв’язання.
1–2 бали виставляється при незначному, але коректному просуванні в напрямі правильного розв’язання.
0 балів – відсутні коректні та змістовні просування в напрямі правильного розв’язання задачі.
Під час оцінювання олімпіадних робіт не враховується раціональність або нераціональність розв’язань, а також обсяг написаного.
Для здійснення якісної неупередженої перевірки завдань журі розробляє єдині критерії оцінювання до кожної задачі з урахуванням різних способів розв’язання завдань учасниками олімпіади. У критеріях оцінювання повинні бути відображені всі суттєві кроки (просування) розв’язування кожної задачі. Окремо можна зазначити кроки розв’язання, які не оцінювались (наприклад, правильний рисунок до задачі, розгляд тривіального випадку, застосування методу координат тощо).
Журі перевіряє тільки завдання, що записані у чистовик учасника олімпіади. Чернетка членами журі не розглядається. Як виключення, журі може звернутися до чернетки, якщо у чистовику написана більшість розв’язання, а на невелику частину зроблене посилання на чернетку. В чернетці можуть бути усі недописані випадки розв’язання, доведення допоміжного твердження тощо, яке учасник просто не встиг переписати у чистовик. У останньому випадку, за неналежне оформлення розв’язання, журі може (але не обов’язково) прийняти окреме рішення щодо зниження загального балу за виконання відповідного завдання.
Журі має забезпечити застосування однакових критеріїв до всіх робіт.
По завершенні перевірки робіт, розроблені критерії разом з результатами, повинні бути доступні усім учасникам олімпіади. На їх основі проводиться апеляція.

Науково-методичне забезпечення ІІІ етапу олімпіади
Під час складання завдань ІІІ етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики враховується тематика та формат завдань ІІІ та IV етапів олімпіади попередніх років, опублікованих у посібниках:
1. Лейфура В. М., Мітельман І. М., Радченко В. М., Ясінський В. А. Математичні олімпіади школярів України: 1991–2000 рр. — Київ: Техніка, 2003. — 541 с.
2. Лейфура В. М., Мітельман І. М., Радченко В. М., Ясінський В. А. Математичні олімпіади школярів України: 2001–2006 рр. — Львів: Каменяр, 2008. — 348 с.
3. Математичні олімпіадні змагання школярів. 2006–2007. Анікушин А. В., Арман А. Р. та ін – К.: Літера, 2008 – 224с.
4. Математичні олімпіадні змагання школярів України. 2006–2007. Анікушин А. В., Арман А. Р. та ін – К.: Літера, 2008 – 135с.
5. Математичні олімпіадні змагання школярів України: 2007–2008 та 2008–2009 рр. (за ред. Б. В. Рубльова). — Львів: Каменяр, 2010. — 549 с.
6. Математичні олімпіадні змагання школярів України: 2009–2010 (за ред. Б. В. Рубльова). — Харків: Гімназія, 2011. — 320 с.
7. Математичні олімпіадні змагання школярів України: 2010–2011 (за ред. Б. В. Рубльова). — Харків: Гімназія, 2013. — 368 с.
8. Математичні олімпіадні змагання школярів України: 2011–2012 (за ред. Б. В. Рубльова). — Харків: Гімназія, 2013. — 416 с.
9. Математичні олімпіадні змагання школярів України: 2012–2013 (за ред. Б. В. Рубльова). — Харків: Гімназія, 2014. — 401 с.
10. Математичні олімпіадні змагання школярів України: 2013–2014 (за ред. Б. В. Рубльова). — Харків: Гімназія, 2015. — 465 с.
11. Українські математичні олімпіади. Довідник. В. А. Вишенський, О.Г.Ганюшкін та ін. – К.: Вища школа, 1993. – 415с.
12. Київські математичні олімпіади 1984–1993 рр. Збірник задач. В.А.Вишенський, М. В. Карташов та ін. – К.: Либідь, 1993. – 144с.
13. Київські міські математичні олімпіади 2003–2011 рр. (за ред. Б. В. Рубльова). — Харків: Гімназія, 2011. — 192 с.
Також пропонується користуватися такими Інтернет-джерелами:
1. http://www.matholymp.com.ua – сайт київських та всеукраїнських олімпіад та турнірів з математики, де можна знайти тексти завдань, результати та умови проведення математичних змагань, що проходили в Україні протягом останніх двох років.
2. http://imo-official.org – сайт міжнародних олімпіад з математики.

Подання звітів та заявок на участь у IV етапі олімпіади
Звіти про проведення ІІІ етапу разом із текстами завдань ІІІ етапу з розв’язаннями та заявки на участь команд у ІV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики слід подати до 5 березня 2016 року на адресу Інституту модернізації змісту освіти: 03035, м. Київ, вул. В. Липківського, 36, к.214, відділ організації конкурсів і подій. Форма цих документів визначається додатками 1 і 2 до Положення .

Повернутись до “Поради для методиста”

Хто зараз онлайн

Зараз переглядають цей форум: 1 і 0 гість